COCO Zascianek*PL

Rasa: Rosyjski Niebieski

Data urodzenia: 26.09.2014

Ojciec: GIC NITRO EWJATAR*PL

Matka: TOKARA MINORA*PL

 

 

Kot Rosyjski Niebieski (Russian Blue) RUS

Przodkowie tej rasy pochodzą z Rosji, natomiast rasę jako taką wyhodowano w Anglii, gdzie w zasadzie tylko dokonano drobnych zabiegów w ulepszeniu ich proporcji ciała. Jako jedna z nielicznych ras jest rasą naturalną. Ostre warunki klimatyczne i izolacja od innych euro-azjatyckich kotów doprowadziły do wyselekcjonowania zwierząt o pięknym podwójnym futrze w kolorze niebieskim srebrzącym się (co zawdzięczają milimetrowej długości białym końcówkom włosa). Koty te robiły bardzo dużą karierę na dworze Carskim. Car Mikołaj miał koteczkę Rosyjską Niebieską, której podobno powierzał największe państwowe tajemnice. Ze względu na niespotykaną dystynkcję i lojalność tych kotów, koty Rosyjskie zabierano często na statki, jako maskotki przynoszące szczęście. Około 1800 roku marynarze przywieźli je do Anglii, gdzie zdobywały dużą popularność. Początkowo nie nazywano ich kotami Rosyjskimi. Najczęściej mówiono o nich po prostu koty z Archangielska lub koty archangielskie.

Kot Rosyjski Niebieski jest kotem krótkowłosym. Planowa hodowla wyszczupliła jego sylwetkę, przez co stał się pięknym i eleganckim zwierzęciem. Jego sierść jest krótka i miękka, w dotyku przypomina plusz. Właśnie kolor futra jest czymś, co wyróżnia kota Rosyjskiego od kotów innych ras. Prawda, że kolor niebieski występuje u wielu ras, jednak srebrny nalot na futrze jest czymś wyjątkowym. Tworzy się dzięki temu, że każdy włos ma biały koniec. Rasa ta ma jeszcze jedną wyróżniającą ją cechę - lawendowe poduszeczki łapek. Kolor ten występuje tylko u nich i u Koratów. Koty Rosyjskie Niebieskie mają duży temperament, są towarzyskie i bardzo uczuciowe. Zazwyczaj szybko nawiązują kontakt z ludźmi. Pierwszy przedstawiciel tej rasy został sprowadzony do Polski na początku 1990 roku. Mówi się, że tam, gdzie jest kot Rosyjski Niebieski, tam mieszka szczęście.

Również cechy charakteru kota Rosyjskiego Niebieskiego są czymś wyjątkowym. Kot ten, to połączenie pełnego energii zwierzęcia, z cichym i łagodnym domowym pieszczochem. Są to koty bardzo ruchliwe i ciekawskie. Nie ma takich miejsc w mieszkaniu, których by nie "zwiedziły". Są również bardzo skoczne. Z reguły bardzo przywiązują się do swego opiekuna, więc chętnie towarzyszą mu we wszystkich domowych czynnościach. Uwielbiają bawić się z opiekunem i pozostają energiczne do późnego wieku. Szybko przystosowują się do domowego trybu życia. Koty Rosyjskie Niebieskie akceptują inne zwierzęta. Dobrze czują się także w towarzystwie dzieci. Ich krótkie futerko nie wymaga codziennego szczotkowania. Są czyste i zrzucają bardzo mało sierści. Koty Rosyjskie są domatorami i niechętnie opuszczają mieszkanie, nawet jeśli mają taką możliwość. Zazwyczaj unikają obcych ludzi oraz nieznanych źródeł hałasu. Koty Rosyjskie Niebieskie są łagodne, inteligentne, ciche i zwinne, chodzą z wdziękiem i gracją.

 

Script logo